G20’NİN GENLERİ

Dünya, su baskınları, susuzluk, kasırga, tusunami, sıcaklık, soğuk… ile boğuşuyor. Amazon ormanlarına “baltalar” girdi. Kutuplardaki buzullar yok oluyor. Deniz seviyeleri her geçen gün yükseliyor. Kuzey Yarımküre’nin en büyük buz kütlesi olan Grönland adası, küresel ısınma nedeniyle eriyor. Yer kürenin sıcaklığı giderek artıyor… Başta Afrika, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Latin Amerika ülkeleri açlık, yoksulluk, etnik, mezhep çatışmaları ile savaşın içinde inim inim inliyor. Yerküre hızla vahşi kapitalizmin genlerinden gelen doyumsuz felaketine sürükleniyor. “Baronlar” G20 zirveleri yaparak ganimet toplamaya devam ediyor.

G20 İNSANLIĞIN UMUDU OLAMAZ!

G20 Zirvesi’nin amacı küresel kapitalizmi günün koşullarına göre yeniden biçimlendirmek için yapılan organizasyondur. G20 ülkelerinin direktifleriyle dünya finans piyasaları biçimlendiriliyor. G20’yi devlet ve hükümet başkanlarının yazılı ve görsel basın şovu gibi değerlendirip derinliğini görmemek büyük bir yanlışlık olur. Her, G20 zirvesi daha çok çatışma, ayrışma, savaş, yoksulluk, sömürü ve doğa felaketi habercisidir.

NEDEN HAMBURG?

Hamburg limanıyla beraber Alman ihraç ekonomisi ve uluslararası yük taşımacılığı trafiği için önemli bir yer. G20 bu simgesel güç mekanında toplanarak dünya yoksul ülkeler ve halklarına karşı meydan okuyor. G20 zirvesi kendi gelecekleri ile ilgili çalışmalarını: Çevre, insan, hayvan, böcek…, hak, hukuk, demokrasi… hiç bir şey umurunda olmadan yüksek perdeden tamamlayacak. Sonra ekranlara çıkıp bu güne kadar bir kez olsun sözlerini tutmadıkları; Barış, çevre duyarlılığı, demokrasi… söylemi yalanlarını sıralayarak dünya halklarından sempati kazanmaya çalışacaklar. Kapitalizmin çelişkileri politika kurumu ve temsilcilerinin iddia ettiği gibi yönetiliyor. G20-Buluşması kolektif bir aktör olmadan ziyade daha çok Batılı NATO üyesi devletler ile Rusya arasında kendi ekonomik ve politik etkinliğini artırmayı amaçlayan dönen tekerin motor gücüdür. Diğer katılımcı ülkeler de doğal olarak bu motor gücün “sağ-sol sinyalleri görevini” üstlenirler.

G20 KİME NE VERDİ?

G20 zirveleri sonrası temsil ettikleri ülkelerinin tekelci sermayeleri dışında insanlığa, yoksul halklara, doğaya, hak ve özgürlüklere, demokrasiye yönelik en ufak bir faydası olduğunu gören, bilen var mı?

G20 GANİMETLERİ

Amazon ormanları yok oluyor. Kuzey buz denizi eridi. Ortadoğu kan gölü, dünya yoksulları açlık, sefalet ve ölümle yüzleşiyor…  G20 tüm bu felaketlerin içinden kendi obur efendilerini doyurmak için ganimet topluyor.

G20’NİN SİLAH GENLERİ

Bu kadar silah sever G20 ülkeleri insanlığı seve bilir mi?   Stockholm Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) 2016 raporlarını okuyunca G20 üyesi ülkeleri Ortadoğu üzerinde barış güvercinleri, yoksa leş kargaları olarak mı uçtuklarına siz karar veriniz. Dünya genelinde ülkelerin silahlanmaya ayırdığı miktar toplam 1 trilyon 686 milyar Dolar. ABD, Çin ve Rusya’nın silahlanma harcamalarının yükseldiği dikkat çekti. ABD silahlanma harcamalarını yüzde 1,7 artırarak 611 milyar Dolar, Rusya yüzde 5,99’luk artışla 69,2 milyar Dolar, Çin ise yüzde 5,4’lük artışla 215 milyar Dolar’a çıkardı. Dünya silah satış sıralamasında Çin’le yarışan Almanya ise silahlanmaya en çok bütçe ayıran dördüncü ülke.

SONUÇ OLARAK

Dünya halkları barbarlığa, zulme, sömürüye, işgallere, savaşlara boyun eğmeyerek birleşiyor. Küresel ısınmaya neden olan çevre katliamlarına karşı duyarlı. Savaşlara, çatışmaya, ayrışmaya karşı barış içinde yaşamayı savunuyor. Sömürüye karşı demokrasi ve insan hakları için mücadele ediyor. Aynı dili konuşmayan onlarca ülkeden binlerce insan G20 zirvesini protesto etmek için Hamburg’a geliyor.

G20 GERİ TEPECEK!

“Sınırsız Dayanışma” eylemine bir birlik çağrısı yapıldı.  Attac,  Die Linke, DIDF, DKP, barış hareketinin ülke çapındaki koordinasyon yapıları, Nav Dem, Alevi Federasyonu, Yeşiller ve SPD’nin gençlik örgütleri, Cumhuriyetçi Avukatlar, Atom silahlarına karşı doktorlar, Hedonistische Internationale, IG Metall, GEW’den oluşan örgütlü güçler G20 ganimetçilerinin talanlarına, yalanlarına, yayılmalarına karşı insanlığın geleceğini savunacaklar.

Hadi hayırlısı…  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir