MİLLET NE İSTİYOR? MİLLETVEKİLLERİ NE KONUŞUYOR?

Milletvekilleri TBMM’de ne konuşuyor

Milletvekilleri TBMM’de ne konuşuyor Millet olarak kendilerini temsil adına TBMM’ye gönderilen Milletvekilleri küfürleri kim adına ediyorlar? Oy isterken kibar, ahlaklı, güler yüzlü, halktan biri olarak davranan Milletvekillerinin TBMM’de tutanaklara yansıyan kim için, neden küfür ediyorlar? Milletin vekillerinden böyle bir talepleri var mı? “TBMM iç tüzüğünün konuşma üslubuna ilişkin 67. maddesi, Genel Kurul’da yapılan konuşmalarda temiz bir dil kullanılmasını, kaba ve yaralayıcı sözlerden kaçınılmasını öngörmektedir.

“ ‘Vekiller neyi öngörüyor?’

“Vatan haini, işbirlikçi, yandaş, … Namussuzlar, alçaklar… Sus lan… Yerine otur terbiyesiz… Şerefsiz… Hayvan Herif… Haysiyetsiz, tüh senin suratına… Delikanlıysan, erkeksen dışarıya gel… Şeref ve haysiyet yoksunları… Mazbata hırsızı, hırsızsın hırsız… Sende karakter bozukluğu var… Kıvıra kıvıra bir hal oldun… Müfteri, Sen adisin… Ve hatta “o. çocuğu” … Birçoğunu burada yazmak istemiyorum. Bu kelimeleri ‘milletin vekilleri’ neden kullanırlar? Millete bu küfürlerin ne faydası var? Milletin hangi sorununu çözer? oysa, milletin çözülmesi gereken güncel, acil talepleri ve ülke sorunları var.

MİLLET NE İSTİYOR?

*İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisinin verilerine göre, Ekim ayında en az 182, yılın ilk on ayında ise en az 1683 işçi iş cinayetleri (iş kazası) sonucu yaşamını yitirdiğini belirtiyor. İş cinayetleri dursun istiyor.

*Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından hazırlanan 2017 Ekim Raporunda, ekim ayında erkekler tarafından 40 kadının öldürüldüğü, 32 çocuğun istismara uğradı. 2017 yılında  339 kadın öldürüldüğünü açıklıyor. Kadına yönelik cinayetler dursun istiyor.

*Türkiye’de toplam işçi sayısı  13 milyon. İşçilerinden 1,5 milyon sendikalı. Özetle her 10 çalışandan yalnızca bir sendikalı olduğu açıklanıyor.

*İşçiler memurlar iş güvencesi ve sendikalı olma hakkı istiyor. Millet, 1,5 milyonun üzerinde taşeron olarak çalışıyor. Taşeron işçiler kadro istiyor.

*Millete 177 devlet vize uyguluyor. Vizesiz seyahat istiyor.

*Millet, Çocuk ölümleri dursun. Herkese parasız sağlık hizmeti istiyor.  

*560 çocuk ceza evinde annesi ile kalıyor. Çocuklara yaşam hakkı istiyor.

*2016 ve 2017 Öğretmen atamalarından sonraki güncel sayıya baktığımızda 438.134 mezun durumda aday, 653.899 mezun olacak aday ile toplamda 1.092.033 öğretmen atama bekliyor olacak. Atanamayan öğretmenler kadro ve parasız bilimsel eğitim istiyor.

*Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hazırlanan verilere gör Bosna Hersek, Gürcistan, Irak, Polonya, Romanya‘dan et ithal ediliyor. Milli hayvancılığın geliştirilmesini ve devlet desteği istiyor.

*Bulgaristan’dan ithal edilen yaklaşık 4 bin ton saman İzmir Limanı’na geldi. Milli tarımın geliştirilmesini ve devlet desteği istiyor.

*Millet, uluslar arası sermayenin; sosyal-siyasal haklardan yoksun, ucuz iş gücü ile çalıştırdığı işçiler emeğini sömüren ve Türkiye’de düşük vergilerler üzerinden elde ettiği sermaye ile dünya bekçiliği edası ile tepemizde kuzgunlar gibi uçuşan emperyalistlerin  “arka bahçesi” olmasını istemiyor.

*Milli sanayinin güçlendirmesini istiyor. …Eşit sosyal-siyasal haklar, iş, aş… İstiyor.

*Her ulus ve milliyetten, din ve mezhep farklılıklarına hoşgörü ile yaklaşarak birlikte yaşam, milli kalkınma istiyor.

Ulusal kültürümüzü, inançlarımızı, insani değerlerimizi üreterek koruruz. Üretmeden ithal tüketim farklı ülkelerin kültürlerini toplumun her alanına yaymak olur. Uluslararası alanda söz sahibi olamaz olursunuz. 

Hadi hayırlısı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir