WE ARE ALL MUSLIMS NOW

Tarih 19 Ocak 2007 Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesi Türkiye’de protesto edenler “hepimiz Hrant’ız”, “hepimiz Ermeniyiz” dövizleri ellerinde, soluğanları dillerinde meydanlara indiler. Teröre karşı Türkiye halklarının birlikte mücadelesini bazı çevreler provoke ettiler. “Ermenistan’a gidin”, “Ermeni piçleri”, yuhalamalar… daha neler, neler… Tarih 10 yıl sonra tekerrür etti. 20.01.2017’de göreve başlayan Kızılderililerin “soy kırım” varisçisi Başkan Trump 29 0cak 2017’de 7 Müslüman ülke vatandaşlarına ABD’ye giriş yasağı koydu. Latin Amerika, ABD ve AB ülkelerinde halklar, sanatçıları, sporcuları, siyasetçileri, STK’lar… ellerinde “HEPİMİZ MÜSLÜMANIZ” dövizleri, dillerinde WE ARE ALL MUSLIMS NOW soluğanları ile sokaklara döküldüler.

HIRANT’DAN 10 YIL SONRA

Elbette; İngiliz, Alman, Fransız Amerikalı, Ekvatorlu, Kanadalı, Norveçli… halkların sokaklara dökülmesi Türkiye’de 19 Ocak 2007’de “Hepimiz Hırant’ız” diyenleri yuhalayanların kendileri ile yüzleşmeleri, utanç duymaları için değil. Müslümanların inanç ve yaşam haklarına duydukları saygı, hoşgörü ve demokrasi anlayışlarındandır.

TRUMP İÇİN 2017 KOLAY OLMAYACAK

Emperyalistlerin “kart” mirasçısı Trump 7 Müslüman ülkeye ABD’ye giriş yasağı koyuyor. Meksika sınırına duvar örmeye yelteniyor. Dünya ülkelerine yaydığı İslamofobi neticesinde Cami’de ilkindi namazı kılan cemaatin üzerine canice ateş açılarak 6 Müslüman katlediliyor.

İSLAM’IN VE YOKSUL HALKLARIN DÜŞMANI

TRUMP ABD’nin Başkanı Trump 2017’yi milat alarak 1917 Ekim devriminin yüzüncü yılının intikamına mı soyunuyor? Küresel sermayenin Halaç pamuğu gibi attığı, kan gölüne çevirdikleri Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerden bazılarına ABD’ye giriş yasağı koyuyor. Dünya yoksul halkları üzerinde baskı kuruyor. Trump, sermayenin en güçlü Başkanı olarak tarihe geçmek istiyor. Küresel sermayenin varisi Trump’un bilmez mi ki; Zalimlerin zulmünü, bütün ülkelerin işçileri ve ezilen halkları birleşerek 68 kuşağının antiemperyalist ruhuna sahip çıkarak geri püskürtürler. Trump’a hatırlatalım: 2018 dünya işçileri, emekçileri ve ezilen halkları açısından 1968 antiemperyalist hareketinin 50. Yılı.

DÜNYA HALKLARI BİRLEŞİYOR!

Küresel güçlerin din, mezhep, milliyet üzerinden yürüttüğü ayrıştırma ve pazar paylaşım savaşlarını dünya halkları boşa çıkaracak. ABD Başkanı Trump’ın yayınladığı kararnameyi dünya halkları meydanlara çıkarak Karl Marx’ın manifestosu bütün ülkelerin işçileri ve ezilen halkları birleşin seslerini her dilden yükseltiyorlar.

YAŞAYARAK ÖĞRENMEK!

Bugün, İslam inancına sahip ülkeler “Müslümanlığı aşağılayan” kararnameye karşı hala sessizler. Her fırsatta” Batılı”, “gavur”…. Ermeni, Hıristiyan, Yahudi diye aşağılanan farklı ulus ve inançtan insanların ellerinde “HEPİMİZ MÜSLÜMANIZ” dövizleri WE ARE ALL MUSLIMS NOW soluğanları ile Müslüman halklara destek için meydanlara çıktılar. Bunu gören gözler dilerim bedenlerinde taşıdıkları kinleri dışarı çıkarır.

WE ARE ALL MUSLIMS NOW.

ABD’de 16 eyaletin başsavcısı, 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarının ülkeye girişini yasaklayan başkanlık kararnamesini kınayan ortak bildiri yayımladı. İngiltere’de, 30’dan fazla kentte STK’lar Avam Kamarası, Lordlar Kamarasının bazı üyeleri, sanatçılar, sporcular… Trump’ın Müslüman karşıtı kararnamesini “May kendinden utan” diyerek protesto ederek, Trump’ın İngiltere’ye gelmesini istemiyorlar. İslam ülkeleri dışındaki ülkeler meydanlarında: “Aptal Trump”, Irkçılığa hayır, Trump’a hayır”, “Müslümanların hakları, insan haklarıdır” ‘Hepimiz Müslüman’ız’, ‘Yasaklara, duvarlara hayır’, ‘Korkuya, nefrete hayır, sığınmacılara evet’, ‘Gerçeklere dayalı politikalar üretin, korkulara değil’ yazılı pankartlar ile Müslüman toplum ile dayanışma içinde mücadele sürdürüyorlar.

İSLAM İNANCINA GÖRE İNSAN

İnsan, yalnız yemek, içmek, gezmek tozmak için yaratılsaydı insanın herhangi bir hayvandan farkı olmazdı. İnsan boş yere yaratılmamış ve başıboş bırakılmamıştır. O, bir görevi yerine getirmek için yeryüzüne gönderilmiştir. Kendisi gibi herhangi bir yaratığa kul, köle olmak için değil…

Hadi hayırlısı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir