NE İSTİYORUZ?

Bir şey istemeli miyiz?

Bir şeyler istemeye hakkımız var mı?

Bu gün insanlığın istediği her şey insanlığa istemeden sunulan değerler değil miydi?

Ormanları, berrak akan sular, hayvanlar, kuşlar, böcekler…  Doğa ile örtüşen yaşam… Hak, adalet, paylaşım, ortak yaşam, ekip çalışması, aile-toplum düzeni…

İnsanlık ilk varoluşunda her bireyin gücü, yeteneği ve gönüllü sorumluluk üstlenmesi temelinde iş bölümü, aynı zamanda güç birliği düzeni ile yaşamıyor muydu? Bu gün… İnsanlık gücünü başka bir insan üzerinde, toplumlar gücünü başka bir toplum üzerinde, devletler gücünü başka devletler üzerinde baskı unsuru olarak kullanıyorlar. İnsan doğa ile bütünleşerek varlığını bugüne kadar sürdürebildi.

Hava, su, besin… ne varsa insanlığa istenilmeden verildi. Ateş bulunca ormanlar kesip yakıldı. Modern silah bulununca ihtiyacından fazla hayvanlar avlanarak türlerini yok etti. Bütün bunları yok ederek edindikleri serveti korumak için silahlar icat ettiler. Şimdi silahlar ile insanlık bir birini yok ediyor.  “Yuva bozanın yuvası olmaz” sözünü yaşatan insanlık; birlikte yaşadığı hayvanların yuvalarını bozarak, ormanları, bahçeleri, tarım alanlarını yok ederek, sularımızı, denizi kirleterek sözde yuvalar kurdu. Ormanların bereketini yok etti. Bitkisini, ağaçlarını, hayvanları suladığı, içtiği suyu kirletti. Ekip biçtiği tarım alanlarını betonlaştırdık. Denizlerin karaya vuran hırçın dalgalarını terbiye etmeye çalışıyor. İnsan yaşam alanlarını ve kendini yok ediyor. Bu gün, İnsanlar ortadan kaldırdığı denizin, dağın, vadinin, akarsuların, ormanların… Güzelliklerin resimlerini yaparak satmaya hayal satıyor. Bu gün, Ramazan tüm İslam âleminde hayırlara vesile olmasını yürekten istiyorum. Fakat şeri kim ortaya çıkarıyor? Şer odaklarını kim kurup, kolluyor…? Kuran’ın 20 cüz, 114 sure, 666 ayetinde hayvan, doğa ve insan sevgisini okuyarak büyüyen İslam coğrafyası kan gölü. Terör acımasızca, çarşı, pazar, okul, hastane daha acısı kutsal mekânlara kadar girdi.

NE YAPMALI

İnsan, ortaya çıktığında kendisi için gerekli ne varsa sahipti. İnsan,  kendisi için gerekli olan her şeyi kendisi yok ediyor. Çok şey yapmaya gerek yok. İnsan kendisini sevsin. Doğayı sevsin. Hayvanları sevsin. İnancını yaşasın, düşüncesini özgürce ifade edebilsin. İnsan, insani değeri ile insanca yaşayabilirse tüm kötülükler ortadan kalkar.

Hadi hayırlısı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir