DESTUR!

Türkiye’nin her coğrafyasından, her yaşta, her meslekten cumhur yunt dağları Ortaköy piknik alanında kümeleşerek eğleniyor, sohbet ediyorlar.

Hararetli konuşmaların olduğu bir gurup dikkatimi çekiyor. Çeşitli yaş ve mesleklerden oluşan gurubun çıkardığı ses Düzen köyünü aşarak Aliağa’ya ulaşıyor.

Muhabbette ne biri diğerini dinliyor, ne de kaynak gösterilerek bilimsel açıklama yapılıyor.

Halil Öğretmen AK Parti’ye oy veren Keresteci Timur’u köşeye sıkıştırmaya çalışıyor.

Halil Öğretmen: Timur döviz kaç lira oldu haberin var mı? Hani, seçimlerden sonra refah içinde yaşayacaktık…?

Keresteci Timur: Bire hoca unları sana ben mi söyledim?

Halil Öğretmen: Reis söyledi.

Keresteci Timur: Bende duydum. Ben inandım oy verdim. Olmadı! Hindi gidip Ankara’ya hesap mı sorayım ?

CHP’li Kadir Çavuş Halil ve Keresteci Timur arasındaki diyaloga müdahil olarak araya katılıyor.

CHP’li Kadir Çavuş: Siz kim, Reisin karşısına çıkıp konuşmak  kim.

HADEP’li Kerim Usta: Siz partinizde değişim istediniz. Değiştire bildiniz mi? Sermaye Parti liderleri değişmez. Onları lider yapan seçmen değil, küresel sermayedir.

MHP’li Pomak Cuma: HADEP’i parti yapan terör örgütü değil mi? Siz neden değişmiyor, teröre destek veriyorsunuz?

HADEP’li Kerim Usta: Siz önce kendi genel başkanınızın AK Parti için söylediklerini, daha sonra Erdoğan’ın Devlet Bahçeli için söylediklerini dörde böl, sekiz ile çarp, kalanını üç ile topla,  sonra aynaya bak milliyetçi ruhunuz yaşıyor mu yaşamıyor mu görürsün.

Pomak Cuma: Kürt Kerim, biz bu vatanı kolay kurmadık.

HADEP’li Kerim Usta: Senin Ataların Balkanlarda erik boğması içerken, benim Atalarım Çanakkale, Kars, Afyon, Aydın… Kurtuluş Savaşında Şehit düştü.

AK Parti’li Keresteci Timur: Hindi ayrımcılık yapmayınız. Ben buna karşıyım. Biz dindaşız. Bölmek, bölünmek, ayrı, gayrı durmak Türke’e yakışmaz.

MHP’li Pomak Cuma: Sizin de HADEP’den kalacağınız yok emme liderimiz Bahçeli sizinle ortaklık yapması belimi bükülüyor. Siz büyüttünüz bunları. Ümmet üzerinden barış-Kürt oyları için yarış yaptınız.

AK Gençlik Bekir: Cuma amca, o günler geride kaldı. Bugün Reisin baş koyduğu yoldan MHP ile birlikte 2023 hedefine yürüyoruz.

CHP’li Kadir Çavuş: Evet,1 dolar 10 lira, 1 euro 14  lira olarak 2023 hedefinizi tutturacaksınız.

AK Parti’li Keresteci Timur: İşte bu CHP zihniyeti, Ağızlarından Allah için hayırlı bir laf çıkmaz.

Yan tarafta kitabını okuyan Celal Bayar Üniversitesi tarih öğrencisi Hafsa sohbetin karmaşası ve gürültüsüne isyan ederek gurubun yanına yaklaşarak DESTUR istedi.

Öğrenci Hafsa: Ağbiler, amcalar görüyorum ki, biriniz diğerini dinlemiyorsunuz. Konuşmuyor, adeta kavga ediyorsunuz. Onurunuzu gururunuzu kırıyorsunuz. Din, ulus, mezhep,  siyaset malzemesi olarak kullanılamaz.

Allah’ın, Peygamber’in, Kuran’ın birileri tarafından korunmaya ihtiyacı yok. Birileri bunları koruyorum diyorsa bilin ki İslam’a karşı gelerek kendi menfaatini koruyordur. Türkler, Müslüman olmadan önce ve de sonra göçebe bir toplum olarak yaşadı. Kürt, Arap, Ermeni, Rum… Yerleşkesi alanlarında obalar kurdular. Bu topluluklar ile muhabbet içinde olurlar. Bu nedenledir ki Türkler ulus, milliyet, din, mezhep üzerinden ayrımcılık yapmazlar. ABD baz istasyonlarının vericilerinden sinyal alan bazı çevreler İslam inancımızı Araplaştırdı. Çevre, insana, hayvan, doya ile bütünleşip canlı cansız varlıklar ile birlikte yaşamı ilke edinen Türk oba kültürünü Osmanlı halifeliği ile başlayan gerileme devri ile üvelik,  bilgeliği, üretici bilinci Osmanlıcalaştırılarak üstün ırk Osmanlı Oğulları olarak milliyetçileştirdi.

Lütfen dinleyiniz. Bekir genç bir Avukat, Timur amca Keretse fabrikasında işçi, Kadir Amca yoksul köylü, Cuma amca memur, Kerim amca inşaat ustası SGK emeklisi olarak geçimini sağlıyor. Ben öğrenciyim.

Fabrikada işverenler: CHP’li, AK Partili, MHP’li, HADEP’li, EMEP’li olarak ayrıştırarak çalışanlarına farklı maaşlar vermiyor mu?

EMEP’i bilmiyor olabilirsiniz. Açılımı, Emeğin Partisi dir.

Pomak Cuma: Bu parti Komünist mi? Bölücümü? Türk mü?

Hafsa: Cuma amca biz kapı komşusuyuz. Beni tanıyorsun. Ben kimim?

Pomak Cuma: Laz  Hacı Ömer’in kızısın. Baban dini bütün, yıllarca bizim köyde İmamlık yapan, aslı Oğuz Türklerinden gelen şahsiyettir.

Benim de bir partim var. Ben Emeğin Partisi taraftarıyım. Partilerimiz farklı; Oysa Cuma, Kerim ve Timur amcanın, Bekir’in hepimizin sorunlarımız ortak. Biz din, mezhep, inanç, ulus milliyet olarak ayrışmamalıyız. Fabrikalarda: İş güvenliğimiz, iş güvencemiz, emeğimizin karşılığı  ve ortak taleplerimiz doğrultusunda  birlikte olacağız.

 Coğrafyamızın bereketinden faydalanarak milli hayvancılığı, tarımı, sanayiyi geliştireceğiz.

Kerim Usta’ya Kürt, Cuma amcaya Pomak, Babama Laz Hacı Ömer… Diyerek ayrışmayacağız.

Bu cennet vatan Türkiye’de demokrasinin, sosyal bir devlet olmanın tek ama tek güvencesi bilimsel eğitimdir. İnsanları, dil, renk, din, mezheb, ulus, milliyetine göre ayrıştırmadan farklılıklarına hoşgörü ile yaklaşarak ortak talepleri doğrultusunda bütünleşip birleşmek insanlık görevimizdir.

Amcalarım; Eğitimli Doktor olmazsa hastalar şifa bulamaz. Eğitimli Mimar, Mühendisler olmazsa sağlıklı, görsel güzelliği içeren doğa dostu güvenilir evler, iş yerleri yapılamaz. Bilimsel eğitim olmazsa: Şehir planlamacıları, çevreciler, gıdacılar, ziraatçılar, veteriner, sanayiciler, ekonomistler… Yetiştirilemez.

 Bunlar olmayınca tarım, sanayi, hayvancılık milli olmaz. Üretemez, ithal ederiz.

Üretemez, yönetemez,  küresel sermayenin arka bahçesi oluruz. Bizleri din, dil, ulus, mezhep olarak farklılıklarımızı körükleyerek çatıştırır bu cennet vatanı cehenneme çevirirler.

Dini inancımızı öğrenmek, İslam’a uygun yaşamak, eğitimli olmakla gerçekleşir.

Yeter ki üretip eşit sosyal siyasal haklarımızla birlikte yaşamasını bilelim.

Pomak Cuma: *Yatse mi e drago. Laz Hacı Ömer’in Kızı vay! Boynuz kulağı geçmiş desene.  Laik Demokratik Cumhuriyet tarifini yaptı Hindi siz bu *momaya cevap verin bakem.

Hadi hayırlısı…

*Yatse mi e drago: Çok memun oldum. Drago:

*Moma: Genç kız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir