ŞEHZADELER SPİL İLE YÜKSELİYOR

 

Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Şehzadeler ilçesinin tarih, kültür olarak tanıtmak, turizm potansiyeli yaratmak için projeler geliştiriyor. Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Turizm Müdürü İbrahim Sudak, Spil Dağı Milli Park Müdürü Halil Elnalcacı projeye destek veriyor.

ŞEHZADELER SPİL İLE YÜKSELİRKEN

Yükselmenin temeli sağlam olması gerekmez mi?. Spil’e yükselirken adımlarınız hızlanmalı, her kilometrede heyecan duyarak kanatlanıp uçmak istemez misiniz?

 Spil’e Şehzadeler çıkışından bakalım. Sağlı sollu “kahveler” açılıyor. Yükselen Spil’e yakışır görsellikleri var mı? Derme çatma kulübeler, kimi demir, kimi tente kimi naylonlarla uzatılmış düzensiz çıkmalar, uzatmalar Şehzadelere, Spil’e yakışıyor mu?

Görsel görünüme aldırmayınız, konukların çocuklarının güvenliğini bırakınız yetişkinlerin düşmelerine, yuvarlanmalarına karşı önlemleri yok. Kahvenin dış düzeni, iç düzeni, çalışanların kılık kıyafetleri, davranışları… Spil yoluna başlamadan geri döndürecek düzensizlikte.

Ya Allah diyerek Spil’e doğru yola çıktığınızda ilk etapta bu olumsuzlukları görünce sizde Spil’e yükselme heyecanı kalır mı?

Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik’in proje kapsamında çalışmalara buradan başlayacaklarına yolun başı ile sonunu bütünleştireceklerine inancımız tamdır.

NASIL YAPMALI

Şehzadeler çıkışlı Spil yolu üzerinde kurulacak tesislerin mimarisinden başlayıp, kullandığı sandalye, masalarına, çalışma alanlarına, kullanma alanlarına düzen ve standartlar getirilmeli. Milli parka çıkan yol üzerinde naylonlarla, tenekelerle çevrilmiş “kültür kahveleri” olmaz, olmamalı. Bu yol üzerinde;  doğasına uygun “kültür kahveleri”,  el sanatlarını sergileyen sanatkârlar, tablolarını sergileyen ressamlar, kitaplarını sergileyen yazarlar, tanıtım ofisleri… olmalı. Yapılar, kullanılan malzemeler Milli park doğasına uygun standartlarda yapılmalı.

Şehzadeler çıkışlı Spil yolunun ilk etabında heyecan yaratılmadan Spil’e yük-se-le-me-yiz. “kim demiş yükselemeyiz” diyerek önerimizi es geçen olursa Şehzadeler ayrı bir dünya, Spil ayrı bir dünya olmaz mı?

Şehzadeler Kaymakamlığı, Şehzadeler ilçesinin tarih, kültür olarak tanıtmak turizm potansiyeli yaratmak için projeler geliştiriyor. Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Turizm Müdürü İbrahim Sudak, Spil Dağı Milli Park Müdürü Halil Elnalcacı projeye destek veriyor.

 

Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, Spil Dağı Milli Park Müdürü Halil Elnalcacı Spil için bilimsel, özverili, koordinasyonu olan çalışa yürütüyorlar. Spil sadece Atalanı tesisleri olarak düşünülmemeli. Şehzadeler çıkışından zirveye kadar bütünlük sergilemeli ki Şehzadeler Spil’e, Spil Şehzadelere katkı sunarak zenginlik yaratsın.

 

ÇORUMLUOĞLU’NUN ŞEHZADELER ŞEHRİ TANIMI.

Spil dağı İzmir ve Manisa illeri arasında yer alan 1517 metre rakımlı. Spil Dağı bünyesinde bilimsel araştırmalarla belirlenen 78 adet endemik bitki türü yeşertiyor. Manisa laleleri, Sülüklü Göl’ü ve mitolojik (Tantalos Kaya Mezarı, Yarık Kaya, Kybele Kaya Anıtı ve Pelops Tahtı) ile birçok değeri içerisinde barındırıyor.

Şehzadeler’in en önemli turizm varlıklarından biri olan Spil Dağı’nda doğa, tarih, sağlık ve spor turizmi öne çıkarılıyor.

Gediz Nehrine dönük alanda yer alan turistlik değerler ortaya çıkıyor. Tantalos Kaya Mezarı, Yarık Kaya, Kybele Kaya Anıtı ve Pelops Tahtı gibi tarihi yerler sahipleniliyor. Sülüklü Göl ve Ayvacık Köyü…

Şehzadeler Spil’ile yükselirken tarihi ve kültürel değerlerin insanlık ile buluşturulması heyecan yaratıyor.

SONUÇ OLARAK

Spil heyecanı Şehzadeler çıkışında başlatılmalı. Türkiye Dağcılık Federasyonu İl temsilcisi Fuat Kuloğlu ve doğa yürüyüşü yapan grup temsilcilerince oluşan doğa yürüyüşü platform dikkate alınarak “Şehzadeler Spil İle Yükseliyor” projesi içerisinde yer almalıdır. Spil’de her taşı, her ağacı, her bitkiyi, her kuşu, her hayvanı… ancak her Pazar Spil’ile buluşan doğa yürüyüşçüleri tanırlar, bilirler ve dostluk bağı kurarlar.

 Manisa Valisi, Kaymakamları, Belediye Başkanları, İl müdürleri ve kurum temsilcileri toplumun sosyalleşmesi ve sağlıklı yaşamın öncüsü olmak için doğa yürüyüşlerine katılmalılar. Manisa biz, biz Manisa olunca Spil Şehzadeler İle Yükselir. Çarşı Yaşar Efe’nin dediği gibi kartallar yüksekte yaşar.

Hadi hayırlısı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir